تریکینگ چیست

هنرهای رزمی نمایشی تریکینگ (Extreme Martial Arts Tricking) تلفیقی آزاد از ضربات پای سنگین و آکروبات پیشرفته ، همچنین سلاح سرد سرعتی و هیجانی میباشد که حدودا از اواخر دهه ی نود میلادی از طریق فضای مجازی شروع به شکل گیری و همگانی شدن کرد. همانطور که از اسمش پیداست ،تریکینگ ، بر پایه ی رزمی اما نمایشی و به صورت سبکی آزاد و بدون محدودیت حرکتی پیشرفت کرد ، و همین عدم محدودیت باعث پیشرفت چشمگیری در حوزه ی فعالیت بدنی و حرکتی انسان شد بطوری که قبل از پیدایش این رشته ، حرکت های ابداع شده در این رشته برای جوامع بشری رویایی و غیرممکن بود. و همین عامل سبب شده که امروزه رشته های هنری و همچنین رزمی دیگر درحال تغذیه و پیشرفت از طریق این رشته میباشند .

استایل های تمرین در تریکینگ چگونه است؟

تریکینگ دارای دو سبک اصلی آکروبات و سلاح میباشد که هرکدام به چند استایل مسابقاتی تقسیم میشوند . سبک سلاح دارای دو استایل “هایپرویپِنز” و “اکستریم ویپِنز” سبک آکروبات دارای چهار استایل “آدرنالین بَتِلینگ” ، “گَیمز فُرمینگ” ، “اِسترانگ کیکینگ” و “فری استایل کیکیت”
مسابقات به دوصورت انفرادی و گروهی برگزار میشود . مسابقات بین دو نفر یا دو تیم به صورت کَلکَل کردن برگزار میشود که داوری آن به صورت مقایسه ای و انتخابی میباشد. به این صورت که هر دو ورزشکار همزمان روی تشک یا پیست مسابقه حضور دارند و حرکات و ترکیب ها(اصطلاحا کومبو ها)ی یکدیگر را در لحظه جواب میدهند و در آخر رای داور ها را کسی جلب میکند که حرکات سخت تر ، با استایل تر و با فرود صحیح تر انجام دهد . همچنین در دو استایل خاص مسابقه به صورت انجام فرم و داوری امتیازی میباشد.

سلاح در تریکینگ (Weapons)

همانطور که گفتیم تریکینگ ورزشی نامحدود و خلاق است . در تریکینگ سلاح را با آکروبات ترکیب میکنند و همچنین در سلاح تریکینگ حرکات پرتابی پیشرفته و متعددی با خلاقیت اجرا میشود.
چوب تک و دوبل (bo staff) نانچیکو دوبل (Chux) کاما دوبل (Kamma) شمشیر تک و دوبل (Swords)